Nie masz żadnych produktów w koszyku
Kanapa – centrum domowego wszechświata. Niewątpliwie najważniejszy mebel w każdym salonie. Miejsce relaksu, wypoczynku, zabawy i spotkań z bliskimi. A coraz częściej miejsce pracy. Jak dobrać sofę lub kanapę do małego wnętrza?
Małe mieszkania dla jednych są koniecznością a dla innych wyborem. Coraz częściej kupuje się kawalerki i mieszkania do 40 m2 z jedną sypialnią i salonem z aneksem kuchennym. Mniejszy metraż powoduje, że wybór kanapy lub sofy powinien być dobrze przemyślany. Właściwy sprawi, że kanapa będzie nie tylko funkcjonalna, ale stanie się prawdziwą ozdobą wnętrza. Na co należy zwrócić uwagę?
Funkcjonalność przede wszystkim, czyli kanapa dla singla
Kanapa powinna być dopasowana do stylu życia. Singiel, który mieszka w kawalerce, zadowoli się dwuosobową kanapą – na której będzie mógł wygodnie usiąść, poczytać książkę czy obejrzeć film. Musi to być oczywiście kanapa rozkładana ze schowkiem, aby w nocy mogła stać się wygodnym łóżkiem (Martina). Jeśli singiel dysponuje osobną sypialnią, sprawdzi się kanapa modułowa o kompaktowych wymiarach (Mini Mini).
Narożnik z krótszym podnóżkiem, czyli coś dla całej rodziny
Nawet w małym mieszkaniu warto pomyśleć o zastosowaniu kanapy dwuosobowej z funkcją spania, a nawet trzyosobowej – jeżeli ma służyć całej rodzinie. Jeśli ta opcja zbytnio przytłoczy wnętrze doskonałą alternatywą – często pomijaną przez właścicieli mniejszych mieszkań – będzie wybór kompaktowego narożnika w kształcie litery „L” z krótszym podnóżkiem. W małym salonie lub salonie z aneksem taka kanapa daje naprawdę wiele możliwości (polecane dla Ciebie: Dixi, Foxy, Oxford, Tiger, Tip, Vip).
Kompaktowy narożnik, czyli sposób na podział przestrzeni
Ten charakterystyczny układ sprawia, że przestrzeń salonu z aneksem kuchennym zostaje wyraźnie podzielona na część kuchenną i salonową. Dzięki temu powstaje strefa, w której mogą bawić się dzieci (warto wtedy wybrać tkaninę odporną na zabrudzenia), a także wygodne miejsce do przyjmowania gości (taki układ sprzyja przyjemnej rozmowie, bo wszyscy dobrze się widzą). W ciągu dnia, dzięki części przypominającej szezlong, jest wygodnym biurem, a wieczorem miejscem relaksu przed telewizorem, gdzie swobodnie można ułożyć nogi – nie przeszkadzając pozostałym domownikom.
Wybór kompaktowego narożnika pozwala również na ustawienie kanapy w rogu salonu, a więc maksymalną oszczędność miejsca. Pod oknem – z zachowaniem odpowiedniej odległości od kaloryfera – kanapa nie będzie przytłaczać wnętrza. Jeśli dłuższy bok zostanie ustawiony tyłem do kuchni – przestrzeń będzie całkowicie podzielona. Siedząc na kanapie, przebywa się w strefie salonowej, a kuchnia przestaje być widoczna.
Rozkładana kanapa, czyli sposób na maksymalne wykorzystanie małego wnętrza
Do małego wnętrza warto wybierać praktyczne rozwiązania, a więc kanapy z funkcją spania oraz ze schowkiem na pościel. Aby optycznie powiększyć przestrzeń, należy pamiętać, że w małym wnętrzu kanapa powinna stać na wyższych nóżkach i być minimum 50 cm krótsza od ściany przy której stoi (polecane dla Ciebie: Vincent, Ontario, Niko, VIP). Warto też pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej ilości przestrzeni do swobodnego poruszania się pomiędzy meblami.
Szukasz kanapy do małego wnętrza? Zastanawiasz się, który model będzie dla Ciebie najlepszy i jakie tkaniny wybrać? W Kalmar gwarantujemy Ci stylowy design, ciekawą kolorystykę oraz wzornictwo. Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci wybrać kanapę do małego wnętrza.